Child friendly therapy

Child friendly therapy

Korunky na mliečne stoličky

Hall technika je technika ošetrenia zubov mini-invazívnou metódou, ktorá používa preformované korunky z chirurgickej ocele na ošetrenie kazov mliečnych stoličiek, uložením správne zvolenou veľkosťou korunky cez zub a uzatvorením kazu v zube s použitím špeciálneho cementu.

Hlavnou výhodou mini-invazívnej HALL TECHNIKY je, že pri ošetrení sa nepoužíva žiadna lokálna anestéza, zub sa nevŕta (neodstraňuje sa kaz) a korunka má dlhú životnosť. Je veľmi dobre akceptovaná deťmi. Korunka kryje celý povrch zubu, čím sa minimalizuje vznik ďalšej kariéznej lézie na jeho povrchu. Hall technika je klinicky efektívna s úspešnosťou viac ako 95 %. Pre tieto výhody je celosvetovo uznávanou metódou a bežne používaná v praxi (Austrália, Belgicko, Brazília, Chille, Nemecko, India, Holandsko, Nový Zéland, UAE, Veľká Británia, USA).

Úspešnosť techniky spočíva v oddelení biofilmu – teda baktérií – od prístupu k hlavnej výžive (cukry v potrave). Kariogénna lézia sa tak stáva nekariogénnou a dochádza k spomaleniu až zastaveniu aktivity a progresie kazu.

Bolesť a diskomfort priamo ovplyvňujú správanie detského pacienta počas ošetrenia. V pediatrickom zubnom lekárstve zastávame názor „child friendly therapy“ – ošetrenie bez bolesti a stresu. Tým znižujeme pocit úzkosti, budujeme dôveru a podporujeme spoluprácu dieťaťa do budúcnosti.

Pri Hall technike je pre úspech dôležitá aspoň primárna spolupráca. Ďalej je nutné, aby zubný lekár zvážil pomocou rtg snímky indikáciu danej metódy na konkrétny zub. Sú stanovené presné pravidlá, kedy sa technika môže použiť, aby bola úspešná. Ak dieťa nemá medzerovitý chrup, je nevyhnutné ešte pred samotným nacementovaním korunky nasadiť separačné gumičky na 2-3 dni. Tento zákrok je nebolestivý, slúži len na odtlačenie zubov od seba, aby sa vytvoril priestor pre korunku. Následne po nasadení korunky môže dieťa pociťovať rozdiel v zhryze, ktorý však po pár dňoch vymizne.

Niektoré deti majú dobrú hygienu a zdravé zuby, ale sú aj deti, ktoré prídu do ambulancie s už rozlámanými, čiernymi, nefunkčnými zadnými stoličkami, najdôležitejšími zubami v detskom chrupe. Na takýchto zuboch deti nedokážu žuť, majú bolesti, zle sa cítia, lebo pociťujú zápach z úst, hanbia sa. Veľakrát som sa pýtala rodičov, prečo to nechali zájsť až tak ďaleko. Odpoveď bola väčšinou rovnaká: keď bol kaz ešte malého rozsahu a prišli k zubárovi, dieťa nechcelo spolupracovať. Samotné dieťa bolo ešte malé a spolupráca obmedzená. Kaz sa nedal ošetriť a postupoval veľmi rýchlo. Keby sme daný zub ošetrili už v rannom štádiu napr. korunkou, kaz by sa nerozšíril, zub by tam stále bol a plnil by funkciu až do svojej výmeny.

Môžeme povedať, že existujú dve skupiny rodičov: prvá, ktorým kovový vzhľad prekáža, a druhá, pre ktorú je prioritou funkčnosť a orálne zdravie ich dieťaťa. Je dobré, že detičky v tom majú jasno a majú jednotný názor. Pre nich je korunka skôr atraktívna a častokrát sa vo svojej fantázii premieňajú na hrdinov svojich obľúbených rozprávok – Ironman, vojak či pirát s lesklou prilbou na zube, princezná s korunkou, s prstienkom alebo s hviezdičkou na zúbku.

Zubná ambulancia STOMAHOL

sa ako jedna z mála zubných ambulancií na Slovensku venuje mini-invazívnym technikám ošetrovania zubov u detí a zastáva názor „child friendly therapy“, čiže ošetrovanie detí nie nasilu, s rešpektom na ich schopnosť spolupráce.

Ak si chcete pozriet printovú verziu tohto článku, kliknite sem