Zdravé sladkosti pre zdravé zuby

Zdravé sladkosti pre zdravé zuby

Klasické sladidlá

Sacharóza (klasický biely a trstinový cukor) má v procese vzniku kazu rozhodujúcu úlohu. Je ľahko rozpustná a preniká do povlaku, kde je baktériami premieňaná na kyseliny, ktoré odvápňujú sklovinu.
Glukóza je jednoduchý sacharid, ktorý sa v prírodnej forme nachádza ako hroznový cukor alebo med. Fruktóza je jednoduchý sacharid, ktorý sa nachádza v ovocí a je rovnako ka-
riogénny ako iný cukor. Čerstvé ovocie (napr. jablko) sa na zuby nelepí, ale pozor si treba dávať na ovocie lepivej formy s vyšším podielom cukru (banány či sušené ovocie), ktoré pôsobí veľmi kariogénne. Pri sladených nápojoch je prevažná časť fruktózy hneď prehltnutá a len nepatrné množstvo sa dostáva do povlaku. Kariogénnymi sa stávajú vedy,
ak sa pijú dlho a pomaly.

Náhradné prírodné sladidlá

Náhradné prírodné sladidlá nie sú v povlaku skvasňované. Nevznikajú kyseliny a tým ani kritické hodnoty pH pre odvápnenie skloviny. Sú kalorické (s výnimkou xylitolu) a menej sladké ako bežný cukor.

Xylitol – prírodné sladidlo, ktoré sa nachádza vo vláknine, v ovocí (najmä v bobuľovitom ovocí, malinách, slivkách), zelenine (v kukurici), hubách, miazge stromov (breza, dub, javor)… Sladkosťou je porovnateľné so stolovým cukrom, ale metabolizuje veľmi pomaly a má teda aj nízky glykemický index. Ako nízkokalorická alternatíva je vhodná aj pre diétne účely. Podieľa sa na ochrane zubov pred zubným kazom, a to tým, že ochraňuje zubnú sklovinu, znižuje tvorbu zubného povlaku, ničí škodlivé kariogénne mikroorganizmy. Pridávanie xylitolu do žuvačiek
a zubných pást má profylaktický účinok – obmedzuje klesanie kyslých hodnôt (pH) v povlaku, brzdí rast a tvorbu povlaku a má bakteriostatické účinky.

Stévia – rastlina z Parguaja, 300-krát sladšia ako cukor. Nevýhodou je mierna horká pachuť, kvôli ktorej väčšina výrobcov kombinuje extrakt stévie s iným náhradným sladidom. U nás sa kombinuje najčastejšie sladidlom erytritol. Pozitívom stévie je schopnosť spomaľovať tvorbu povlaku v ústnej dutine a predchádzať tak tvorbe baktérií.

Sorbitol – má príjemnú sladkú ľahkú chuť. V prírode sa vyskytuje v ovocí (čerešne, slivky, hrušky, jablká…). Sladkosť sorbitolu je asi polovičná v porovnaní s cukrom. Baktérie v ústach ho horšie rozkladajú, preto sa využíva v žuvačkách, ktoré nespôsobujú vznik zubného kazu. Používa sa tiež do ústnych vôd a zubných pást.Pri náhradných sladidlách je potrebné myslieť na to, že sú vhodné predovšetkým ako prostriedok na príležitostné, určite nie každodenné maškrtenie.

Erytritol – v malých množstvách sa nachádza v hrozne, melónoch, hubách a fermentovaných potravinách ako víno, pivo, syr alebo sójová omáčka. Sladivosť erytritolu je asi na úrovni 70% sladivosti cukru. Obsahuje o 95 % menej kalórií ako cukor a má nulový glykemický index. Dôležité je, že nespôsobuje zubné kazy a chráni sklovinu pred poškodením.

Zubný povlak

Je lepkavá a bezfarebná vrstva, ktorá sa skladá zo zvyškov potravy, súčastí slín, baktérií a ich metabolických produktov. Pri narodení je dutina ústna dieťaťa prakticky sterilná. Ku kontaminácii dochádza postupne, v súvislosti s postupným prerezávaním zubov. Už po niekoľkých sekundách po vyčis tení sa vytvára vrstva obsahujúca hlavne bielkoviny zo slín PELIKULA, ktorá za normálnych okolností chráni zub pred kyselinami a neobsahuje mikroorganizmy. Avšak po niekoľkých dňoch bez hygieny povlak vyzrieva, mení sa jeho zloženie, množia sa v ňom baktérie, ktoré tvoria až 70 % obsahu. Baktérie štiepia cukry z potravy a vznikajú kyseliny. Tie poškodzujú sklovinu, spôsobujú odvápnenie. Je potrebné myslieť na to, že za prítomnosti povlaku každý príjem cukru spôsobí útok kyselín na povrch zubov.

Ak si chcete pozriet printovú verziu tohto článku, kliknite sem