Zubné zirkónové korunky pre deti

Zubné zirkónové korunky pre deti

Najkrajším darom pre rodiča je úsmev dieťaťa. Úsmev však môže odhaliť naozaj boľavé zúbky. Každý rodič si praje pre svoje dieťa zdravé zuby, ktoré plnia všetky funkcie zdravého chrupu.
Sú dôležité pri fonácii (správnej výslovnosti), mechanickom spracovaní potravy, odhrýzaní ( čím je ovplyvnené aj trávenie), zároveň udržiavajú správny priestor pre trvalý chrup a v neposlednom rade estetická funkcia, ktorá v detskom kolektíve je mimoriadne dôležitá.

Pediatrické zubné korunky sa vo všeobecnosti používajú pri liečbe závažných, rozsiahlych zubných kazov.
Ide o prefabrikované, keramické korunky navrhnuté špeciálne pre deti vyrobené zo zirkónia (oxid zirkoničitý). Ide o veľmi prirodzene vyzerajúce zubné korunky, ktoré sú esteticky príjemné a mimoriadne trvanlivé.
Korunkové zirkónové súpravy obsahujú predbežne vyrobené korunky rôznych rozmerov. Po príprave zuba (odstránenie karieznych hmôt a šetrné obrúsenie ) si zubný lekár vyberie korunku vhodnej veľkosti, ktorá je potom pasívne umiestnená na zub a nacementovaná.

  • Esteticky vynikajúce
  • Vysoko odolné
  • Nekovové
  • Odolné voči plaku
  • Biokompatibilné

Úsmev vášho dieťaťa bude vyzerať zdravo a prirodzene a zároveň sa zvyšuje dôvera a sebavedomie vášho dieťaťa. Zirkónium sa používa v pedostomatologii od roku 2010, kedy prvá primárna zirkónová koruna vstúpila na trh.
Najvačšou výhodou zirkónových koruniek je ich vynikajúca estetika a výnimočná odolnosť.

Indikácie

rozsiahla deštrukcia zubných tkanív kazom dyskoloracia zuba ( šedé sfarbenie zuba) napr.po úraze
odumretý zub ošetrený koreňovou výpňou

Kontraindikácie

Výrazné stesnanie zubov
Malé množstvo zbytkového zdravého zubného tkaniva
Strata priestoru
Pacienti s ťažkým bruxizmom (škípanie zubami)

Kazom poškodenými zubami sa v súčastnosti častokrát stretávame už u veľmi malých detí( už okolo 2 rokov!)
Častokrát majú predné zuby zdeštruované vo veľmi veľkom rozsahu. Majú bolesti, odmietajú odhrýzať potravu. Nastáva problém pri výslovnosti slabík, nehovoriac o estetickej stránke – hanbia sa usmiať v škôlke/ škole pred kamarátmi, pri fotení.
Ak kaz nie je včas ošetrený ,následkom prieniku baktérii do zubnej drene zub odumrie.. ( opuch, bolesť, teplota, fistula) a musí sa vytiahnuť. Hovoríme o predčasnej strate mliečneho zuba.

Ak došlo k predčasnej strate jedného z mliečnych rezákov, môže daný trvalý rezák mať problém pri prerezavaní – ak zaostáva oproti prerezávaniu sa toho istého trvalého zubu na opačnej strane rovnakého zuboradia o viac ako pol roka, treba vyhľadať zubného lekára (napr. keď pravá horná jednotka je prerezaná a ľavá horná jednotka chýba viac ako pol roka od prerezania pravej).
Aj napriek tomu, že mliečny chrup je nahradzovaný trvalým, strata týchto zubov skôr ako jeden rok pred prerezaním trvalého nástupcu môže mať pre pacienta závažné nepriaznivé následky!

V súčastnosti už vieme aj takto poškodené zúbky zachrániť – endodontickým ošetrením-koreňovým ošetrením ( vyčistia sa koreňové kanáliky a vyplnia vstrebateľným materiálom) Korunková časť sa ošetrí plombou alebo korunkou.
Táto možnosť pripadá do úvahy u dobre spolupracujúcich detí, prípadne v celkovej anestézii.

Dôležité je si uvedomiť, že rodič preberá zodpovednosť za stav chrupu svojho dieťaťa.

Ak si chcete pozriet printovú verziu tohto článku, kliknite sem