Hurááá k zubárovi!

Hurááá k zubárovi!

Bez bolesti a vŕtania

Bojíte sa návštevy zubára? Je vám nepríjemný zvuk zubnej vŕtačky? Máte strach z bolesti? Ponúkame vám niekoľko možností ako návštevu zubára zvládnuť s úsmevom.

Enzymatické rozpustenie kazu aplikáciou gélu BRIX 3000 Jedná sa o dentálny výrobok navrhnutý špeciálne pre netraumatické odstraňovanie zubného kazu, t. j. bez použitia anestézy so zníženou potrebou vŕtania. Brix je enzymatický gél, ktorý je netoxický, bezpečný a efektívny. Vďaka jeho unikátnym vlastnostiam je zubný lekár schopný jednoducho odstrániť infikovaný dentín bez použitia zubnej vŕtačky. V niektorých prípadoch, keď je kazová dutina uzavretá, zubný lekár môže použiť zubnú vŕtačku na zväčšenie/rozšírenie priemeru kazovej dutiny v úvode ošetrenia, čo je však zákrok úplne bezbolestný. Bezbolestné enzymatické odstraňovanie kazov za použitia gélu je jednoduchá a bezpečná procedúra.

Po aplikácii gélu BRIX 3000 na infikovaný dentín sa už po dvoch minútach pôsobenia spustí proteolýza, ktorá ho následne zmäkčí a pripraví na odstránenie jemným kyvadlovým pohybom ručným nástrojom.

Brix je bezpečný pre všetkých pacientov, pretože po požití, kontakte s dreňovým tkanivom, ďasnami, jazykom alebo pri náhodnom kontakte s očami nenastane žiadna reakcia. Účinok gélu je založený na enzymatickom pôsobení papaínu (endoproteín podobný ľudskému pepsínu nachádzajúcemu sa v žalúdočných šťavách). Má baktericídne, bakteriostatické a protizápalové účinky.

Impregnačná metóda

Ide o metódu, pri ktorej zubný lekár využíva antimikrobiálny roztok. Tento roztok je schopný liečiť kazy neinvazívnym, rýchlym a bezbolestným spôsobom, kedy sa tekutina jedno- ducho natrie do kazovej dutiny.

Táto metóda je pohodlnejšia pre pacienta a hlavne je schopná zastaviť kazový proces. Je indikovaná hlavne pre detských ustráchaných pacientov, pre pacientov so špeciálnymi potrebami a zdravotne postihnutých jedincov. Po aplikácii roztoku zostane v mieste aplikácie kazové ložisko tmavé (čierno sfarbené). Ide o dentálnu jazvu, dôkaz, že terapia je účinná. Výhodou je, že akonáhle pacient dokáže spolupracovať, dentálna jazva sa môže kedykoľvek prekryť výplňou. Neobnovuje však tvar zubov, takže veľké kazové dutiny, ktoré zachytávajú potravu, môžu nakoniec vyžadovať zaplnenie výplňovým materiálom. Použitie roztoku znižuje citlivosť na vonkajšie podnety, preto je možné ho aplikovať na zuby, ktoré sa prejavujú vysokou citlivosťou. Aplikáciu roztoku je potrebné opakovať 3- až 4-krát ročne.

Infiltračná metóda ošetrenia kazu ICON

Jedná sa o inovatívnu metódu pre mikroinvazívne ošetrenie začínajúcich zubných kariéznych lézií (kazových poškodení) v medzizubných priestoroch a na hladkých plôškach predných zubov.
Využíva sa na odstránenie kriedovo bielych škvŕn (miest demineralizácie) napr. po ortodontickom aparáte, prípadne u zubov postihnutých fluorózou, s veľmi uspokojivými výsledkami.

Ošetrenie kazu v medzizubnom priestore

Pred začatím ošetrenia sa zuby v danom kvadrante dôkladne vyčistia a vysušia. Je vhodné vytvoriť suché pracovné pole. Pre úspešné prevedenie výkonu treba zuby od seba odseparovať vložením zubného klinku alebo separačného krúžku do medzizubného priestoru. Tento úkon nie je bolestivý. Citlivejší pacienti tento úkon môžu pociťovať ako nepríjemný v zmysle tlačenia, pekážania.

Nasleduje séria zavádzania špeciálnych aplikátorov s roztokmi, ktoré dokážu do kazovej lézie preniknúť, zastaviť a zaceliť ju. Pri dobrej spolupráci pacienta je možné výkon urobiť do 20 min.

Ošetrenie kazu na predných trvalých zuboch

Kriedové škvrny, fľaky sfarbené dohneda na hladkých plôškach predných rezákov sa dajú ošetriť podobným spôsobom, pričom sa nepoužíva klinok.

V niektorých prípadoch zubný lekár môže použiť pieskovač, na otvorenie povrchovej vrstvy, aby roztoky mohli lepšie preniknúť do hĺbky a zmeniť optickú vlastnosť lézie. Metóda trvá približne 30 až 45 minút a poskytuje výrazné kozmetické zlepšenie už po jednej návšteve. Na udržanie stavu je odporúčané príležitostné bielenie.

Ide o metódu, kedy zubný lekár nemusí vziať do ruky zubnú vŕtačku a aj napriek tomu dokáže zubný kaz ošetriť. S obľubou sa využíva u detí i dospelých.

Bezbolestná anestéza

Jedná sa o systém počítačovo riadeného dávkovania lokálnej anestézy. Oproti bežným technikám podá- vania lokálnej anestézy poskytuje fyzické i psychické výhody. Psychickou výhodou je, že handpiece (striekačka s ihlou) sa nepo-dobá klasickej striekačke, čím sa zmierňujú počiatočné pocity úzkosti.

Mnoho pacientov si myslí, že nepríjemnú bolesť spôsobuje zavedenie ihly. V skutočnosti bolesť vyvoláva prietok anestetika do tkaniva. Pokiaľ je látka aplikovaná do tkaniva príliš rýchlo, spôsobí výraznú bolesť. Tento systém automaticky dávkuje anestetikum v optimálnom prietoku, s prihliadaním na hustotu tkaniva, čo zaisťuje dávkovanie anestetika obvykle pod prahom bolesti.

Anestetikum dávkované po kvapkách vytvára pri pomalom zavádzaní do tkaniva tzv. dráhu pre ihlu, ktorá pomáha zmierniť bolesť počas preni-kania ihly do tkaniva. Pri aplikácii injekciou STA nastúpi anestetický účinok často rýchlejšie a procedúra je menej bolestivá práve vďaka dráhe pripravenej anestetikom.

Tento spôsob aplikovania lokálnej anestézy je využívaný najmä u detských pacientov, ale vieme ho použiť aj u anxióznych dospelých pacientov.

Ako sme uviedli, možností bezbo-lestného ošetrenia chrupu je viacero. Záleží na osobných preferenciách, ale hlavne na odporúčaní lekára, čo je pre pacienta najvhodnejšie.

Ak si chcete pozriet printovú verziu tohto článku, kliknite sem

MDDr. Barbora Džafičová
stomatológ